Základní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské Údolí

Projektový den – OČZMU

 

V úterý 7. 3. 2017 proběhl na naší škole projektový den, který se orientoval na ochranu člověka za mimořádných událostí a běžných rizik. Cílem bylo osvojit si tuto tématiku v přiměřeném rozsahu s ohledem na věk žáků. Obsah byl zaměřen na První pomoc, Péči o zdraví a prevenci rizik a na Osobní bezpečí.

V rámci projektového dne si paní učitelky zařazovaly do každého předmětu nějaký prvek týkající se OČZMU ( např. rozbor věty, doplňování do neúplného textu, křížovky, TV hry, přenášení raněného apod.). V hodinách využívaly různé metodické portály, kde s dětmi na interaktivní tabuli řešily kvízové otázky s vysvětlením a odůvodněním. Pro starší ročníky se nejvíce uplatnil odkaz „ Jak pomůžeme při neštěstí ?“ zaměřený na výuku I. pomoci.

V 10,00 hod. byl vyhlášen poplach „ Všeobecná výstraha “ . Všechny třídy, paní ředitelka i ostatní personál školy musel co nejrychleji opustit budovu školy. To se nám letos podařilo ve velmi pěkném čase : za 2minuty a 15 sekund.

Stejně jako minulý rok přijala pozvání do naší školy lektorka I. pomoci a členka záchranné služby paní Mária Kosmályová. Postupně po jednotlivých ročnících, vždy v rámci jedné vyučovací hodiny, provedla proškolení všech dětí naší školy.

Témata, kterým věnovala pozornost, byla vždy přizpůsobena každé věkové skupině tzv. na tělo. Otázky, které dětem kladla se týkaly linek tísňového volání, I. pomoci – kdy ji potřebujeme a jak se zachovat, jsme-li svědky takové události.

Pro nižší ročníky školení proběhlo za použití plyšového zvířátka – sobíka, kterého se děti naučily ošetřovat – obvazovat. Vyšší ročníky si zopakovaly teoretické znalosti I. pomoci formou různých her, ale také jejich aplikacemi v praxi. Při simulaci některých úrazů bylo použito červené barvivo jako vytékající krev, aby tak sugestivněji děti zranění prožily a dovedly se k dané situaci bez bázně postavit čelem. Kromě obvazování ran ( paže, nohy, oka) si mnozí mohli vyzkoušet oživování na figuríně. Hodina strávená střídáním rozličných činností všechny bavila a rychle utekla.

Z dnešního dne si odnášíme plno teoretických, ale také praktických znalostí a dovedností .

Mgr. Irena Hrubanová

Zanechte komentář