Základní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské ÚdolíZákladní škola Mariánské Údolí

Svatý Martin ve školní družince

11.11. není jen den, kdy má Martin přijet na bílém koni, ale v minulosti to byl velmi významný den. Zvyky a obyčeje tohoto dne jsme si přiblížili v 1. oddělení naší školní družiny. Zpočátku jsme si vysvětlily, kdo to byl Svatý Martin, proč byl svatý a proč se tento den vlastně slavil.

Svatého Martina bylo tradiční datum, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu, dostávala mzdu a hledala si nového hospodáře, případně o rok prodlužovala dohodu se stávajícím a tak bylo motivováno naše soutěžní odpoledne ve čtvrtek 8.11.2012.

První disciplínou bylo rozcvičení hlasového ústrojí formou jazykolamů, aby mohli naše děvečky a naši čeledínové hospodáři sdělit své požadavky a podmínky služby. U této soutěže jsme se velmi nasmáli.

Ke dni sv. Martina se také uzavíraly smlouvy mezi obcí a obecním pastýřem, ovčákem, ponocným a dalšími lidmi placenými obcí. Zvláště osoba pastýře se pečlivě zvažovala, protože to musel být muž zkušený (vždyť se mu svěřoval všechen vesnický dobytek), měl by umět léčit. Proto děti vytvořily dvojice a šátkovými obvazy obvazovaly dané partie těla.

Následoval zábavný kvíz ve skupinkách, otázky nebyly těžké, potěšilo mě, že téměř všichni znali jméno starosty obce Hlubočky, překvapilo mě, že jen dvě skupinky věděly, kdo nazpíval písničku Sladké mámení. Za každou správnou odpověď dostala skupinka část rozstříhané mapy. Až ji všichni složili a ukázali mi na ní, kde leží naše škola, soutěž skončila.  Po celou dobu soutěžení panovala velmi dobrá, veselá nálada.

Bc. Ludmila Erbesová

Tags: ,

Zanechte komentář